Menu

Biblioteka

Aktualności

Aktualności

Kontynuacja akcji "Poczytaj młodszemu koledze"

Czytać można wszędzie, nawet w kuchni, przy wypieku ciasteczek. Z okazji Dnia Matki gościliśmy w pracowni żywienia uczniów z Zespołu Szkół w Łowyniu. Podczas zajęć otwartych uczniowie przygotowywali dla swoich mam ciastka w kształcie serc. Dziewczyny ze szkolnego koła czytelniczego zaprezentowały wiersze o mamie oraz przygotowały życzenia, które najmłodsi mogli wpisywać w przygotowane przez siebie laurki.

zobacz zdjęcia

 

Pierwszy Dzień Wiosny na zdrowo w Kamionnie

Pierwszego Dnia Wiosny nasi uczniowie zorganizowali dla uczniów Zespołu Szkół w Kamionnie pokaz sporządzania zdrowych napojów z owoców i warzyw. Wcześniej jednak przygotowano prezentację na temat zdrowego odżywiania. Uczniowie mogli dowiedzieć się co warto jeść, a czego powinni unikać. Najmłodszym w ramach akcji „Poczytaj młodszemu koledze” odczytano wierszyki promujące owoce i warzywa. W trakcie spotkania uczestnicy mogli degustować przygotowane wcześniej sałatki i surówki oraz soki i koktajle, a także zabrać do domu przepisy. Największym zainteresowaniem cieszył się „koktajl Shrekowy”, który mamy nadzieję zachęci wszystkich do jedzenia szpinaku.

zobacz zdjęcia

 

Polecam Ci książkę...

W klasach trzeciej i czwartej realizowany został projekt – „Polecam Ci książkę…”, który miał zachęcić uczniów do czytania książek spoza kanonu lektur. Uczniowie w formie recenzji lub plakatu mieli zaprezentować i zachęcić swoje koleżanki i kolegów do sięgnięcia po jedną z nowości czytelniczych, jakie zostały zakupione do szkolnej biblioteki. Większość z nich wybrała formę plakatu. W Café Rolnik zorganizowano wystawę prac plastycznych, a wybrane recenzje można przeczytać na stronie szkoły.  

zobacz zdjęcia

recenzja

recenzja

Książka prawdę Ci powie...

Z okazji tegorocznych Andrzejek zorganizowano turniej czytelniczy. Hasłem przewodnim imprezy było: „Książka prawdę Ci powie…”.  Drużyny z poszczególnych klas zmierzyły się w pięciu konkurencjach: znany cytat, bohater literacki, tytuł książki, hasło promujące czytelnictwo oraz prezentacja projektu „Film, czy książka”. Najlepsi okazali się uczniowie klasy IV THOR. Mamy nadzieję że tak samo dobrze pójdzie im na maturze z języka polskiego.

zobacz zdjęcia

Zobacz film i... sięgnij po książkę lub przeczytaj książkę i... obejrzyj film

W listopadzie realizowany został we wszystkich klasach projekt – „Zobacz film i… sięgnij po książkę lub przeczytaj książkę i… obejrzyj film”. Założeniem projektu było zaproponowanie uczniom możliwości spędzania czasu wolnego z dobrą książką i filmem. Uczniowie na godzinach wychowawczych mieli możliwość posłuchania fragmentu jednej z wybranych książek z biblioteki szkolnej oraz obejrzenia jej adaptacji filmowej. Nauczyli się dostrzegać zalety i wady związane z czytaniem książek i oglądaniem filmu. Przygotowane przez klasy formy prezentacji projektu zostały przedstawione całej społeczności szkolnej podczas zabawy andrzejkowej. Co było zaskoczeniem dla wszystkich, nasi uczniowie preferują książki, a nie filmy, więc liczymy na zwiększenie się grona użytkowników szkolnej biblioteki.

zobacz zdjęcia

Czwartkowe spotkania przedszkolaków z Panem Kuleczką

W listopadzie szkolne koło czytelnicze nawiązało współpracę z Przedszkolem im. Kubusia Puchatka w Międzychodzie. Uczennice naszej szkoły Monika Matuszek oraz Kornelia Both w czwartki odwiedzają najmłodszą grupę przedszkolaków, którym czytają opowiadania z serii Pan Kuleczka oraz przygotowują niespodzianki i zabawy dla maluchów.

zobacz zdjęcia

 

Wymień się książką

W październiku ruszyła po raz drugi w „Rolniku” akcja Wymień się książką. W szkolnej kawiarence co środę w dużą przerwę uczniowie oraz pracownicy szkoły mogą przynieść przeczytane już książki i wymienić je na inne. Mamy nadzieję, że zachęci to naszych uczniów do sięgnięcia po inne niż lektury obowiązkowe, książki.

zobacz zdjęcia

Noc z kryminałem w "Rolniku"

W nocy z 21 na 22 października zorganizowano w naszej szkole „Noc z kryminałem”. Wzięło w niej udział 22 uczniów. Po krótkiej prelekcji na temat twórczości Agaty Christie oraz ciekawostek z jej życia, przygotowanych przez uczennice z koła czytelniczego, można było obejrzeć ekranizacje filmowe jej książek. Podczas imprezy uczestnicy mogli wypożyczyć także książki kryminalne od Pań z Biblioteki Publicznej, które przybyły do naszej szkoły. Największy entuzjazm wzbudziła jednak zabawa w podchody, która nie tylko przypomniała smak dzieciństwa, ale również umożliwiła poznanie wszystkich zakamarów szkoły nocą. Zadania przygotowane przez organizatorów niejednokrotnie stanowiły zagadkę  trudną do rozwiązania, z niektórymi uczniowie nie poradzili sobie. Końcowym rezultatem projektu okazały się napisane przez młodzież kryminały. Niestety nikt nie pokusił się na graficzne ujęcie tematu, ani na formę filmową.

zobacz zdjęcia

Zakup nowości wydawniczych 

W ramach realizacji „Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3 „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych” zakupiono 577 książek, które od września wzbogaciły naszą szkolną bibliotekę. W końcu również i my mamy nowości książkowesmiley

 

Rok szkolny 2016/2017

 

Sporządzono listę książek proponowanych do zakupu do biblioteki szkolnej w Zespole Szkół nr 3 w Międzychodzie w ramach realizacji w 2016 r. „Narodowego programu Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3 „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”. Po pozytywnym zaopiniowaniu proponowanej listy przez Radę Rodziców, Samorząd Uczniowski oraz Bibliotekę Publiczną i Pedagogiczną dokonano zakupu książek.

 

 

Zbiórka książek dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Międzychodzie

Przez cały kwiecień i maj zbieraliśmy używane i nowe książki dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Międzychodzie. Zebrane trzy kartony książek zostały przekazane w dniu 1 czerwca 2016 r. jako upominek z okazji Dnia Dziecka. Szczery uśmiech na twarzach obdarowanych to bezcenna nagroda dla wszystkich darczyńców.

zobacz zdjęcia

 

Wymień się książką

W marcu ruszyła w „Rolniku” pierwsza akcja Wymień się książką. W szkolnej kawiarence co środę w dużą przerwę uczniowie oraz pracownicy szkoły mogą przynieść przeczytane już książki i wymienić je na inne. Mamy nadzieję, że akcja ta będzie się cieszyć coraz większym zainteresowaniem.

zobacz zdjęcia

 

Wystawa plakatów promujących czytelnictwo w Caffé Rolnik

Uczniowie klasy III i IV technikum organizacji reklamy wykonali plakaty promujące czytelnictwo. Prace te wraz z hasłami promującymi czytanie zostały umieszczone w Caffé Rolnik. Mamy nadzieję, że zachęcą one wielu do sięgania po książki.

zobacz zdjęcia

 

Kontynuacja akcji „Poczytaj młodszemu koledze” podczas zajęć otwartych prowadzonych przez szkołę w pracowni żywieniowej

Podczas przedświątecznego wypieku pierniczków przez uczniów z klas szkoły podstawowej oraz naszych żywieniowców uczennice ze szkolnego koła czytelniczego przypomniały legendę o toruńskich piernikach oraz przeprowadziły quiz na temat Świąt Bożego Narodzenia. Kolejny raz dowiedliśmy, że czytać można w każdym miejscu, nawet w kuchni.

zobacz zdjęcia

Rozstrzygnięcie konkursu na plakat promujący czytelnictwo, który zorganizowano dla uczniów klasy III i IV technikum organizacji reklamy
 

I miejsce zajęła Aleksandra Rosada z klasy III THOR, II miejsce przypadło Marice Kozber z klasy IV TOR, a miejsce III – Michalinie Szaracie z klasy III THOR.

 

Włączenie się do akcji „Śniadanie daje moc”

Podczas wizyty dzieci z klasy I E ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzychodzie, poświęconej przygotowaniu zdrowych kanapek na drugie śniadanie, dziewczyny z koła czytelniczego umilały czas maluchom czytając wierszyki o zdrowej żywności oraz opowiadania o prawidłowym zachowaniu się przy stole. Rozpoczęliśmy w ten sposób akcję „Poczytaj młodszemu koledze”, którą zamierzamy kontynuować podczas zajęć otwartych prowadzonych przez szkołę dla dzieci.

zobacz zdjęcia

Współorganizacja „Nocy filmowej w „Rolniku”

Hasłem tegorocznej nocy filmowej było „Zobacz film i … sięgnij po książkę”. Uczniowie mogli zobaczyć ekranizację kilku książek spoza kanonu lektur, która miała ich przekonać do przeczytania tych książek.

Zakup nowych książek do biblioteki

W końcu uczniowie będą mogli sięgnąć nie tylko po lektury ze szkolnej biblioteki. Udało się zakupić 38 książek spoza kanonu lektur, których tytuły wskazali uczniowie w przeprowadzonej wcześnie ankiecie. Mamy nadzieję, że biblioteka zyska przez to wielu nowych czytelników :)

Przygotowanie wniosku zakup książek do biblioteki szkolnej składany w ramach programu wieloletniego - „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”Priorytet 3

Wniosek zawiera zwięzły opis aktualnego wyposażenie biblioteki szkolnej oraz listę planowanych przez bibliotekę działań, które promują i wspierają rozwój czytelnictwa młodzieży. We wniosku uwzględniono również planowane przez bibliotekę działania, które wskazują na współdziałanie ze środowiskiem lokalnym.

Wnioskowana kwota wsparcia finansowego na zakup książek, w wysokości 15000 złotych pozwoli na wymianę zużytego już księgozbioru oraz zakup nowych pozycji książkowych.

 

Udział w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”

Uczniowie klasy IV THOR i IV TŻ pod opieką Pani Agaty Mądrawskiej i Pana Krzysztofa Nowaka nakręcili film w konwencji romantycznej komedii. Przeprowadzono też ankietę, na podstawie której sporządzono listę 50 tytułów książek o przeczytaniu których marzą uczniowie naszej szkoły.

Osoby biorące udział w projekcie: Małgorzata Pluskota, Luiza Krzyżaniak, Marcin Frankowski, Marcin Danielczak, Michalina Lamcha, Łukasz Olejnik, Kamil Halasz, Roksana Haufa, Marta Pupka, Marika Kozber, Magdalena Ptaszyńska, Martyna Paschke, Klaudia Górniak, Łukasz Starobrat, Adam Kuczyński, Krystian Bardziszewski, pies Gaspar

Zdjęcia i montaż : Marcin Handzel

Opiekunowie projektu: Krzysztof Nowak, Agata Mądrawska

zobacz zdjęcia

 

Utworzenie koła czytelniczego oraz nawiązanie współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Międzychodzie

Uczennice naszej szkoły: Monika Pietruszyńska, Patrycja Bańka, Aleksandra Rosada, Michalina Szarata, Alicja Olejnik, Anita Wrusch wraz z opiekunami: Agatą Mądrawską i Zofią Kramm organizują cotygodniowe „spotkania z książką” dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzychodzie. Uczennice czytają opowiadania z cyklu „Balsam dla duszy kobiety”, które zmuszają odbiorcę do refleksji i przemyśleń.

zobacz zdjęcia

Rok szkolny 2015/2016

Kontakt

  • Zespół Szkół nr 3 im. prof. dr. Felicjana Cieszkowskiego-Dembińskiego
    ul. Dworcowa 24
    64-400 Międzychód
  • 95 748 24 78

Galeria zdjęć